Jyrki Katainen

Primer Ministro de Finlandia
/_upload/ponentes/jkatainen_peque.jpg

Prime Minister 22 June 2011 to present
Party Leader, Master of Social Sciences, Member of Parliament
National Coalition Party
Date and place of birth: 14 October 1971, Siilinjärvi
Place of residence: Espoo

Minister of Finance, Minister deputising for the Prime Minister (Kiviniemi), 22 June 2010–22 June 2011

Minister of Finance, Minister deputising for the Prime Minister (Vanhanen II), 19 April 2007–22 June 2010

National Coalition Party, Chair 2004 to present, Vice Chair 2001–2004

Member of Parliament 1999 to present

Speaker's Council, Member 2003–2007

Committee for the Future, Chair 2003–2007

Foreign Affairs Committee, Chair 2007

Finnish Broadcasting Company (YLE), Administrative Council, Member 2003–2005

Parliamentary Supervisory Council of the Bank of Finland, Member 2005–2007

Regional Council of Pohjois–Savo, Assembly, 1st Vice Chair 2001–2004

Regional Council of Pohjois–Savo, Board Member 1997–2000

Siilinjärvi Municipal Council, Member 1993–2010, 2nd Vice Chair 1997–1998

European People’s Party, Vice President 2006 to present

Youth of the European People’s Party, Vice Chair 1998–2000

Spouse: Mervi Katainen
Two children
Language skills: Finnish, English, Swedish