18 aniversario

Peter Caruana

Sevilla, Hotel Alfonso XIII (San Fernando, 2) 9:00 horas
25/11/2010

Desayuno-informativo del Fórum Europa Tribuna Andalucía, organizado por Nueva Economía Fórum con el patrocinio de Vodafone y Grupo Santander. Plazas Limitadas

Peter Caruana
Ministro Principal de Gibraltar

mostrar biografía

Date of Birth 15 October 1956

Married, 6 children

Education

Christian Brothers School, Gibraltar

Grace Dieu Manor, Leicester

Ratcliffe College, Leicester

Queen Mary College, University of London

Council of Legal Education, London

Legal Career

1979 - 1990 - Practitioner in Law Firm Triay & Triay, 28 Irish Town, Gibraltar.

1990 - 1995 - Partner of Law Firm Triay & Triay specialising in Commercial and Shipping Law.

1998 - Appointed Queen's Counsel for Gibraltar.

Political Career

1990 - Became a member of the Gibraltar Social Democrats and became leader of the party in February 1991.

1991 - In May 1991 he gained a seat in the House of Assembly by Winning Gibraltar's first ever-contested bye-election.

1992 - In January 1992 Mr Caruana led his party to the position of Official Opposition by winning 7 seats in the House of Assembly thereby becoming Leader of the Opposition.

1996 - In May 1996, he led his party to win the General Election and became Chief Minister.

2000 - In February 2000 he was re-elected Chief Minister

2003 - In November 2003, Mr Caruana won another four years in Office

Leisure Interests

Golf, Political and Current Affairs